Uwielbiam kokosową wodę! Piłam ją na Karaibach prosto z kokosa. Matka natura wiedziała co robi obdarowując mieszkańców egzotycznych wysp palmami. Nie dość, że mają pyszny miąższ to jeszcze ta lekko słodkawa woda kokosowa, która gasi pragnienie i zawiera dużo potasu, składników mineralnych oraz witamin. Szczególnie polecana dla sportowców, gdyż jest doskonałą alternatywą dla ohydnych i niezdrowych sklepowych izotoników.

Woda kokosowa najzdrowszym napojem na naszej planecie?

Wodę kokosową pozyskuje się z wnętrza młodych kokosów. Do picia wybiera się owoce 5-7 miesięczne. W młodszych owocach płyn jest gorzki i pozbawiony składników odżywczych, zaś owoce starsze zawierają mniej wody, a więcej miąższu. Woda kokosowa zawiera unikalne połączenie witamin z grupy B, witaminę C, mikroelementy i fitohormony, które są wyjątkowo korzystne dla zdrowia.

Wodę kokosową szczególnie poleca się osobom narażonym na stres, cierpiącym na anemię i niedobór potasu. Badania naukowe wykazały również, że woda koksowa pomaga zapobiegać zawałom serca, obniża ciśnienie krwi, zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się. Amerykańskie gwiazdy oszalały na punkcie tego napoju i chyba łatwo się domyślacie kto wypija jej najwięcej…nikt inny jak sama Madonna. Wodzie kokosowej przypisuje się również właściwości antybakteryjne, antywirusowe (zwalcza m.in. wirusa opryszczki oraz grypy), antyalergiczne oraz przeciwgrzybiczne.

Woda kokosowa wpływa na prawidłową regulację gospodarki wodnej i metabolizm. Dlatego też jest uwielbiana przez sportowców długodystansowych. Pija ją codziennie Rich Roll, który wraz z przyjacielem opracował plan EPIC5 i porwał się na pięć triatlonów na dystansie Ironmana, każdy na innej hawajskiej wyspie, a wszystkie razem w mniej niż tydzień! Woda kokosowa nawadnia organizm lepiej niż izotoniki dostarczając przy tym niezbędnych mikroelementów. Nie zawiera przy tym żadnych sztucznych dodatków takich jak stabilizatory, substancje słodzące, konserwujące czy regulatory kwasowości.

Ah, no i ma minimalną zawartość kalorii co jest wspaniałą wiadomością dla takich łasuchów jak ja.

Loco for Coco

Woda kokosowa ma wysoką cenę.  Z jednego kokosa pozyskuje się tylko od 200 ml do 1 litra wody kokosowej, która jest wrażliwa na warunki atmosferyczne. Młode kokosy muszą zostać przetransportowane w chłodnej temperaturze do krajów europejskich, co dodatkowo zwiększa koszt produkcji.

Producenci chwytają się za wszystkie możliwe triki, by obniżyć cenę drogocennego napoju i uczynić go łatwo dostępnym na sklepowych półkach. Wchodzisz do sklepu, czytasz etykietę „Natural Coconut Water”, a tam woda z koncentratu dosładzana cukrem w cenie 9 pln za małą puszkę. Zamiast popijać życiodajny napój będziesz ładować w siebie szklankę cukru i konserwantów. FUJ

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze wody kokosowej?

 

Nie daj się nabrać na „All natural” czy „100% woda kokosowa”

Sprawdź listę składników na etykiecie i zobacz czy przypadkiem woda nie została zrobiona z koncentratu. Producenci produkują syrop, który przed pakowaniem w butelki mieszają z wodą.  Pozawala im to znacznie obniżyć koszty produkcji. Niestety syrop wytwarzany jest w wysokiej temperaturze, co przyczynia się do utraty składników odżywczych, a także denaturacji enzymów.

 

Woda kokosowa najlepsza z młodych kokosów

Najwięcej dobroczynnych właściwości ma woda z młodych, zielonych kokosów. Woda ze starszych kokosów traci swoje wartości odżywcze, które przenikają do części mięsistej.  Starsze kokosy są wykorzystywane do wytwarzania wiórek, płatków, oleju czy mleczka kokosowego. Producenci często wykorzystują w swoich produktach wodę ze starszych kokosów, gdyż jest ona znacznie tańsza.

Unikaj aromatów i substancji słodzących

Woda kokosowa jest naturalnie słodka i orzeźwiająca. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, by ulepszać jej smak. Jeśli w składzie zawiera dodatkowe „ulepszacze” nie jest warta twoich pieniędzy.  Łatwo się domyśleć co jest w środku puszki jeśli wymagało słodzenia i dodawania aromatów.  Na pewno nie odżywcza woda z młodego kokosa.

Sposób pozyskiwania i przechowywania

Woda kokosowa jest niezwykle delikatna i wrażliwa na warunki atmosferyczne. Sposób produkcji napoju, a także transport kokosów ma ogromy wpływ na smak wody oraz zachowanie substancji odżywczych. Najlepiej sprawdzić certyfikaty na puszce. Każdy producent, który dba o to, by jego produkt miał najwyższą jakość z chęcią nas o tym poinformuje umieszczając informacje o certyfikatach na opakowaniu.

Woda kokosowa niestety nie należy do najtańszych. Ja zawsze poluję na promocje i kupuje hurtowo. Ostatnio w Almie była promocja na wodę kokosową Coco Cool. Puszka 520 ml kosztowała 5,40 pln zamiast 9 pln.

A no i wiecie co…Z wody kokosowej można robić pyszne lody na patyku, które bez wyrzutów sumienia można wcinać po treningu.

Jeśli znasz kogoś, kto kocha wodę kokosową lub szuka alternatywy dla niezdrowych izotoników łapki w górę i share.

Dodaj komentarz

 

2 komentarze

19/06/15 12:15

Ja bez wody kokosowej nie przeżyłbym treningu! Ale o lodach nie słyszałem! Koniecznie muszę spróbować? Może jakiś przepis?

20/06/15 13:21

Będzie niedługo! 🙂