Od kiedy mam fisia na zdrowy styl życia uważnie przyglądam się temu co wkładam do buzi 🙂 Okazuje się, że można jeść zdrowo i smacznie. Mieliście już okazję spróbować Kaszotta z krewetkami, Vege gulaszu na mleczku kokosowym czy Vege Rollsów z ziołową gramolatą.

Dziś mam dla Was bardzo fajny przepis. Przygotowanie nie zajmie dłużej niż 15 min. Ostatnio jaram się moją maszynką do zoodli, bo wszystkie dania dzięki niej są takie łaaaadne. Więc dziś pokażę Wam jak zastąpić makaron zoodlami z cukinii.

Zoodle z cukinii

Zoodle z cukinii

Zoodle z tofu i komosą ryżową w sosie pomidorowym

Składniki:

– 2 ząbki czosnku (posiekane bardzo drobno)

– 1 duża cebula szalotka (posiekana w drobną kostkę)

– chili (posiekane bardzo drobno) jeśli lubisz na ostro

– dowolna ilość tofu, ja dałam 1 kostkę (pokrojone w centymetrową kostkę)

– 2 puszki pomidorów

– kukurydza z puszki

– komosa ryżowa (quinoa) ja akurat użyłam czarnej
– zoodle z cukinii (kroimy je z surowej cukinii specjalnym nożykiem)

– jajko od szczęśliwej kurki (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Wrzuć na patelnie czosnek, chili i cebulę. Podsmaż przez 2 minuty na łyżeczce oleju kokosowego. Dorzuć tofu. Podsmaż przez minutę. Zalej pomidorami  z puszki i zmniejsz ogień. Gdy pomidory rozpadną się i sos zacznie lekko bulgotać, dorzuć surowe zoodle i kukurydzę z puszki. Zoodle nie muszą się gotować. Cała zabawa polega na tym, aby były lekko chrupiące. Dopraw szczyptą soli i pieprzu. Na koniec wbij jajko i poczekaj, aż się zsiądzie. W międzyczasie ugotuj komosę ryżową i serwuj razem z zoodlami. Jeśli lubisz kolendrę możesz śmiało dorzucić kilka listków.

Chrupkie, zdrowe po prostu wspaniałe

Chrupkie, zdrowe po prostu wspaniałe

Zoodle są takie ładne, że aż szkoda jeść yum!

Zoodle są takie ładne, że aż szkoda jeść yum!

zoodle

 

Ja gotuję wielki gar sosu i co dzień  dokrajam świeże zoodle. To danie świetnie nadaje się na lunch do pracy. Już nie wspominam o tym jakie jest zdrowe. Cukinia to jedno z pierwszych warzyw jakie podaje się dzieciom. Jest lekkostrawna, odkwasza organizm, zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1, a także beta karoten. Ogromną zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. W tym przepisie serwujemy ją na surowo i dzięki temu zachowujemy wysoką zawartość składników odżywczych. Tofu z powodzeniem zastępuje mięso. Komosa ryżowa nie bez powodu nazywana jest złotem Inków. Wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze. Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Ma także właściwości antyoksydacyjne oraz potencjalne działanie antynowotworowe. To właśnie ją podejrzewam o turbo dopalanie podczas moich treningów.

Aż nie do wiary, że w 15 minut można przygotować cały gar takiego zdrowego dania!

Kto lubi łapki w górę!

 

Dodaj komentarz

19 komentarzy

18/08/15 17:29

Ojejejej jaaaaaaakie pycha! Ja chce taką maszynkę do zoodli!

18/08/15 17:32

Już wiem co dziś na kolację 🙂

18/08/15 17:33

A jak smakuje tofu? Ja nigdy nie jadłam ;/ Gdzie to kupić?

18/08/15 17:34

Jest np. w Biedronce obok serów! PYCHA

26/08/15 14:19

A ile to ma mniej więcej kalorii ? :))

26/08/15 20:20

Nie za wiele. Poza tym to takie prawie raw food, więc danie zachowuje walory odżywcze. Jeśli chciałabyś przybrać na wadze zamiast komosy ryżowej możesz dać kaszę burglur. Albo dorzucić troszkę makaronu. Ja tak robię, gdy wychodzę na dłuuuugi wybieg i potrzebuję energii. W dniach bez wybiegu jem z samymi zoodlami. Daj znać czy robiłaś i jak smakuje 🙂

08/10/15 18:49

A ja się zastanawiałam czy kupić komosę ryżową:)teraz już wiem że trzeba kupić:)

08/10/15 19:22

Koniecznie czarną, pycha!

08/10/15 21:21

O Dziękuję za podpowiedź myślałam że to nie ma znaczenia a jednak ma:) Jak dobrze Sabinko że jest ktoś taki jak Ty:)

09/10/15 06:48

Dobrze, że jest ktoś taki jak TY i WY. To właśnie TY i WY wszyscy jesteście bohaterami tego bloga. To właśnie TY i WY zamiast siedzieć pod kołderką wychodzicie poza swoje granice komfortu i walczycie o swoje. Dla Ciebie moje ukłony, uzanie, starania i to właśnie Tobie i reszcie należą się ogromne brawa :):):)

09/10/15 11:33

O ja aż mi łzy napłynęły do oczu.Bo wczoraj myślałam że może za dużo pytam i że jestem upierdliwa;/ Ale się cieszę za te słowa teraz każdego dnia jeszcze śmielej będę korzystała z tej ogromnej skarbnicy wiedzy:) Ps. jednak się popłakałam:p Pięknie piszesz i dajesz dużo wiary że w końcu zaświeci słońce:)

09/10/15 13:26

Powiem więcej po tych słowach wyszłam z domu wsiadłam do auta i pojechałam zrobić zakupy.Fakt umierałam był lęk ale dla mnie ważne że wytrwałam.Jest smutek że nie jest normalnie że muszę jechać autem że zachowuję się trochę dziwnie że nie do końca jestem wstanie w sklepie wszystko dokładnie obejrzeć bo włącza się myślenie bierz do koszyka i uciekaj no ale może z czasem to się zmieni.Dziękuję za dzisiejszą motywację:)I to BARDZO DZIĘKUJĘ.

09/10/15 18:00

No brawo, dałaś radę! Jak lęk próbuje Ciebie wystraszyć i każe uciekać to Ty mu powiedz: Taki jesteś cwaniak? To ja właśnie będę tu robić zakupy godzinę, albo jeszcze dłużej 🙂

09/10/15 19:03

Godzina zakupów to marzenie Sabinko :)Ja na razie łapię co najbardziej potrzebne i zmykam.Niby rozmawiam z lękiem ale on robi swoje;/

10/10/15 08:20

Gdy tylko stawisz mu czoła, to on zacznie się bać 🙂 Idz na godzinne zakupy i zaproś go, by poszedł z Tobą 🙂

10/10/15 12:15

Nierealne 🙁

10/10/15 12:25

Mocno w to uwierz. Nic Ci się nie stanie. Byłam w slepie milion razy i milion razy bałam się, że coś się stanie. Ani razu nic się nie stało. Tak często o tym myśl, aż Twoja wiara zacznie przybierać na sile i zdominuje niewiarę 🙂

10/10/15 14:58

Dzisiaj mam jakiś dzień zwątpienia;/ Byłam z kolega na spacerze ale po powrocie jakoś mi źle było;/ Myślę że w to wszystko wkładam dużo energii i tak się dzieje;/ a potem jeszcze dopadły mnie jakieś smutne myśli że nie jest normalnie.Strasznie tęsknię za tą normalnością;/

10/10/15 16:43

Pamiętaj zasadę: Im więcej myśli skupisz na atakach paniki tym gorzej będziesz się czuć. Skupiaj się na czymś innym. Ugotuj coś, poczytaj, idz do kina, poćwicz. Daj swojemu umysłowi więcej pozytywnych myśli niż negatywnych. On swtorzy z nich piękne obrazy i dobre samopoczucie.