Nigdy nie lubiłam, jak jakieś wydarzenie na które nie mam wpływu rujnowało cały mój dzień (albo tydzień, albo rok). Pamiętam jak po wielu latach przyjaźni pokłóciłam się ze swoją przyjaciółką, która była dla mnie bardzo ważna. Była to nasza pierwsza i ostatnia kłótnia. Nasze drogi się rozeszły. Wtedy było mi bardzo przykro. Czułam się jak po rozwodzie. I choćbym nie wiem co robiła, moje myśli zawsze schodziły na jeden tor…Jak to się stało, że moja siostra, bratnia dusza, druga połowa stała się dla mnie tak obca? Dlaczego nie byłam już dla niej ważna?

Osoby zmagające się z nerwicą lękową robią dokładnie to samo. Tyle, że sto razy bardziej intensywnie. Wystarczy ból głowy, jakieś wydarzenie czy rozmowa, a ich myśli rozpędzają się jak szalone. Bombardują z taką siłą, że człowiek zaczyna się zastanawiać czy przypadkiem nie oszalał. Wiecie jak to jest…Coś zakłuje, uciśnie, zapiecze, a człowiek już zaczyna myśleć czy przypadkiem to nie rak. Nadchodzi jakieś niekomfortowe wydarzenie, a tu i im bliżej wydarzenia tym myśli stają się bardziej obsesyjne…I stara śpiewka….A co zrobię jak dostanę ataku paniki?

Zmęczona tym bałaganem w głowie postanowiłam, że muszę być silna. I nie mogę się poddawać jakimś natrętnym myślom. Wiele razy czytałam o mindfulness i medytacji, ale należę do tych „racjonalnych” ludzi. Ta cała „pełnia obecności” oraz „odmienny stan świadomości” wydawały mi się mocno naciągane.

Natomiast bardzo, ale to bardzo chciałam, żeby to na mnie zadziałało. Przecież mindfulness i medytacja są często wykorzystywane do oczyszczenia umysłu, jako część terapii różnych problemów zdrowotnych, takich jak np. depresja, czy stany lękowe. Zapisałam się nawet na jakieś warsztaty, ale czułam się jakbym brała udział w jakimś flash mobie. Jakieś dywany, kadzidła, sznury modlitewne. I te ommmmmmm!  Sto funtów za 3 zajęcia o tym, żeby „nie myśleć” w pokoju, który śmierdzi jak indyjska chata? Co za pierdolety – myślałam. Totalnie nie dla mnie!

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

9 komentarzy

26/08/17 13:20

Coś podobnego zalecala mi osoba do której chodziłam na hipnoze😊. Tylko, że przed snem, kiedy leży się już w łóżku. Odliczanie od 100 do 1 i głębokie oddechy. Mało kiedy docieram do 1 . Po prostu spokojnie zasypiam. Na prawdę fajna sprawa.

26/08/17 13:48

Cokolwiek działa 🙂

26/08/17 16:40

Ale super. Nigdy nie spojrzałam na medytację od technicznej strony. A teraz bardzo to do mnie przemówiło.

26/08/17 16:52

Mindfulness praktykowałem samodzielnie w domu przez Ok rok -efekty to głównie całkowita zmiana sposobu postrzegania rzeczywistości, porzucenie oceny, rozpoznawanie myśli nie utożsamianie się z nimi i zaprzestanie walki ze wszystkim co się we mnie pojawia. Ostatecznie doskonale nauczyła mnie codziennej uważności na siebie. Często powracam do tych medytacji. Polecam

27/08/17 09:28

Super!

27/08/17 22:28

Medytacja fajna sprawa. … ja jak medytuje to mam takie piękne wizję obrazy że nawet tego sobie nie można wyobrazić 🙂 ataki paniki między innymi pokazały Mo że tak naprawdę oddalilam się od Boga i wiary ale nie takiej szkolnej czy kościelnej bo to jest takie naciągane i tak naprawdę dużo rzeczy jest sprzecznych z prawdą. …mówię tu o takiej wierze głębokiej z serca ja i Bóg między innymi bezwarunkowo miłość akceptacja nadzieja itp. To taki jeden wniosek podczas nerwicy…. drugie uczę się wrzucać na luz ( chodź ciężka to praca) 🙂 polecam książkę Tatiany Mindewicz Paucz…. (chyba dobrze napisałam nazwiska) . Też między innymi skorzystałam z bioenergioterapi to jest super sprawa dużo można się dowiedzieć o sobie itp tylko naprawdę trzeba być ostrożnym bo można trafić na oszustów. ..ale polecam no i oczywiście co najważniejsze to blog Niepanikuj jest mega mega to jedyne źródło w internecie co pisze realne prawdziwe sytuacje rozwiązania i ataki na to gówno 🙂 Może wpis trochę bez ładu i składu ale wybaczcie ( lampka winna trochę zadziałała) 🙂 jak to kiedyś powiedział psychoterapeuta: dobry psycholog coach to taki który nie tylko zdał studia tylko taki który sam przeżył coś podobnego. ( wiadomo nie wszyscy) ale zgadzam się z tym zdaniem. … sorki Sabi za tak długi komentarz Pozdrawiam wszystkich tu zgromadzonych P.S. Sabi wiem ze nie masz tyle czasu ale szkoda że codziennie nie dajesz postów są najlepsze na świecie dobrze nie skończę czytać jednego a myśl w głowie kurde już chcę następny. Pa

28/08/17 09:09

Hahahah ja tak mam z Grą o Tron 🙂

19/09/17 17:57

Techniki medytacyjne i uważnościowe są bardzo skuteczne w zmaganiach z lękami i napadami paniki.

Polecam też szybką technikę oddechową w nagłych sytuacjach:

Wstrzymanie oddechu
To najszybsza, najprostsza i możliwa do użycia w każdej sytuacji metoda.
Musisz nabrać dużo powietrza w płuca i przytrzymać je minimum 10 sekund. Ważne żeby być „nadymaną/ym” tzn. mieć klatkę piersiową pełną powietrza. Innymi słowy musisz nabrać dużo powietrza.
Jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać 10 sekund to wytrzymaj ile możesz. 5 sekund też będzie dobre.
Następnie wypuszczasz powietrze – najlepiej powoli, ale możesz również szybko: nie ma to większego znaczenia.
W tej technice chodzi o to, że przytrzymane powietrze rozszerza pęcherzyki płucne co z kolei aktywizuje Twój układ przywspółczulny odpowiedzialny za rozluźnienie. To czysty mechanizm biologiczny. Nie potrzeba nic więcej niż wykonanie tego fizycznego ćwiczenia.
Technikę tę możesz zastosować również dyskretnie w obecności innych osób.
Zauważ, że często jest to naturalna reakcja wielu osób na trudne momenty – po prostu nabieramy powietrza i wstrzymujemy oddech w trudnych dla nas momentach.

Powodzenia!

19/09/17 19:08

Ładne logo.