Mama pracuje w domu jako kucharz, kierowca, ogrodnik, sprzątaczka, nauczycielka i event planner, animator czasu wolnego, pielęgniarka, fryzjerka, człowiek od robienia zakupów, opiekunka nad dziećmi i bóg jeden wie jako kto jeszcze równocześnie. A! No i do tego często pracuje w korporacji na etacie, albo prowadzi własny biznes. Droga mamo, pragnę Ci powiedzieć, że powinnaś zarabiać za kilka etatów jednoczenie, a do tego należą Ci się karnety do SPA i na lekcje medytacji.

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie rozmowy na konsultacjach z mamuśkami, które nie mają czasu dla siebie. I nie mówię tu o czasie na „luksusy” takie jak robienie paznokci czy 4 godziny i fryzjera. Mówię to o absolutnym braku czasu na zrobienie spokojnie siusiu czy zjedzenie śniadania.

Szukałyśmy przyczyny lęku wolno płynącego u jednej z mamusiek z którą mam konsultacje. Brak energii, złe samopoczucie, zniechęcenie, łzy w oczach na zawołanie. Ewidentnie gdzieś leżał problem. Poprosiłam ją, aby opowiedziała mi jak wygląda jej standardowy dzień. To co usłyszałam było przerażające. Niczym opowieści jakiegoś RoboCopa. Od 5 rano do 24 na nogach, bo młodszy syn budzi się wcześnie, a starszy odrabia lekcje. Wypisałyśmy listę obowiązków, która była taka długa, że nie było szans na jakiekolwiek przyjemności w postaci zjedzenia posiłku na siedząco.

Moja droga Agnieszko, a czy Twój mąż pomaga Ci w obowiązkach?

Tak pomaga. Ale dużo pracuje. Do pracy wychodzi o 6.00 rano, a wraca o 19:00- 20:00

Co robi jak przychodzi z pracy?

Czasami zabiera dzieciaki na plac zabaw, ale jak jest zmęczony to robię to ja, żeby mógł sobie odpocząć. Wiesz, praca przez tyle godzin jest męcząca. On zarabia na cały dom.

A co z resztą obowiązków? Kto gotuje obiad?

Obiad gotuję ja. Mężowi należy się ciepły posiłek po pracy.

A żonie nie należy się ciepły obiad po pracy?

Droga mamo! Ty też pracujesz! Na cały etat. Czasem na dwa lub trzy.

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

20 komentarzy

07/09/17 11:07

Fajny artykuł. Rzeczywiście jest tak jak piszesz chyba w większości domów. My kobiety musimy wszystko ogarnąć a facet idzie do pracy i jest zarobiony. Też gonię tego mojego niech sobie nie myśli że wszystko się samo robi. Ja mam biuro obok domu to już w ogóle mam gadane no że przecież ja mam inny rodzaj pracy i mogę sobie pozwolić wpadać do domu 🙂 Druga sprawa że faceci nerwicy, lęków nie potrafią do końca zrozumieć 🙂 ale trzeba być twardym i się nie dać ani facetowi ani lękom 🙂

07/09/17 11:41

🙂

07/09/17 14:50

MONIKA nerwicy i ataków paniki nie zrozumie nikt kto tego nie miał. Nawet najlepszy psycholog nie ma o tym zielonego pojęcia.

07/09/17 13:50

Dzień dobry właśnie ten wpis poleciłam koleżance ❤ Sabi a może jakiś wpis o odrealnieniu? Jak sobie z nim radzić ito ☺ jak zawsze wpis na 100%

07/09/17 13:55

Jest na liście i na pewno się wyprodukuje wkrótce 🙂 Super! Ciekawe czy się koleżance spodoba 🙂

07/09/17 15:19

O jak fajnie że będzie taki wpis 👍👍💃💃💃 poleciłam jej również konsultacje z tobą….ona dopiero zaczyna przygodę…..
P.S jak kupię komputer to wykupie sobie konsultacje na skypa ☺ a i tak myślę nad pytaniami jak już ich będę pewna to wykupie konsultacje meilowe 👀😛 pozdrawiam serdecznie z Holandi dziś nawet słonecznej 🙋🌞🌞🌞🌞❤❤❤

07/09/17 16:08

Anula, poślij trochę słońca do PL, bo u nas dziś cały dzień pada 🙂

07/09/17 17:53

Pyk posyłam leci na dziś może nie bo za późno ale jutro się pewnie pojawi :* :* buziaki

07/09/17 18:53

Dzięki. Zobaczymy czy do jutra doleci 🙂

07/09/17 14:48

Nie jestem mamą ale wszystkie mamuśki Podziwiam. Z tego co przeczytałam trochę miałam w swoich związkach. I jeszcze Przepraszam ale dzisiaj trochę przesoliłam ziemniaki 🙂

07/09/17 17:30

Niestety racja jak ch….a !Patrzę na swoje otoczenie to każda ma dom i wszystko na głowie. I dokładnie takie właśnie wymówki, ze on pracuje i bla bla bla. zadna nie choruje imoby na zawsze tak zostało, ale i tak sie mecza a udają ze jest super.

08/09/17 07:50

Oj tak…rola mamy jest niedoceniana w społeczeństwie. Ja jestem narazie tylko żoną ale i tak pilnuje żeby mąż tez robił swoje w naszym domu . Czasy się zmieniły , a nam kobietom jest ciężko zmienić przyzwyczajenia i przekonania ze „ja wszystko sama zrobię najlepiej „. kobitki maja ciężko ale może dlatego są takie silne 🙂

08/09/17 07:54

Sabinko, mam pytanie – rozumiem ze jak ataki paniki mina i nerwica się wyciszy to układ nerwowy i tak będzie potrzebował jakiegoś czasu na regenerację ( myśle tu o reagowanie układu na choroby lub pms lub pogodę ) ?

08/09/17 12:05

Dokładnie tak Maggie. I jak się już zregeneruje i wzmocni to trzeba go na nowo nauczyć jak ma reagować 🙂

08/09/17 10:39

Sabinko nie mogę wykupić dostępu bo wychodzi komunikat zły adres mail. Pomocy :))))

08/09/17 12:04

Anetko, w polu „Podaj e-mail” nie stawiaj najpierw spacji. Ustaw kursor w tym polu i zacznij pisać maila bez naciskania spacji. Spacja uznawana jest jako znak przez system 🙂

08/09/17 13:16

Poszło 🙂 hura już przebieram nóżkami 🙂 dziękuję Sabinko. Buźka.

08/09/17 15:01

łiiiii super!

09/09/17 00:27

No dokładnie kobiety mają o wiele więcej na głowie niż mężczyźni. Czasem sobie myślę że chyba wcześniejszy podział ról był bardziej przemyślany. Kobieta troszczy się o dom a facet pracuje i zarabia pieniądze. Bo teraz to widzę że kobieta nadal sama troszczy się o dom i pracuje i zarabia pieniądze a facet nadal tylko pracuje i zarabia. Coś nie halo. My kobiety najwięcej dźwigamy. Do tego zawsze musimy pięknie wyglądać i mieć czas aby tak wyglądać. Facet wstanie ubierze się i może iść.

09/09/17 07:56

Tak to prawda niestety :(. Ale kobiety potrafią tez być dzikie , nieujarzmione , spontaniczne i widzą więcej :). To tylko społeczeństwo nas wsadziło w takie ramy . My jesteśmy bardziej rozwinięte duchowo , korzystamy z intuicji . Dlatego kobiety nie są dopuszczane na wysokie stanowiska i mało jest kobiet u władzy bo one rozwaliłyby system 🙂 także …jesteśmy wielkie : D