Nasze emocje połączone są z naszym umysłem i ciałem. Jeśli nasze myśli nie funkcjonują w harmonii z ciałem to będziemy bardziej podatni na pułapki toksycznych myśli. Jeśli mimo lęku wychodzisz przykładowo na spacer, a podczas spaceru skupiasz się jedynie na tym, że jesteś już chory od dłuższego czasu i masz tego dosyć, to właśnie wpadłeś w jedną z pułapek toksycznych myśli…Równie dobrze możesz sobie darować ten spacer.

 

Pułapki toksycznych myśli to bardzo „sprytne pułapki”. Jest wiele, ale większość osób zmagających się z nerwicą nawet nie zdaje sobie sprawy, że w nie wpada. Dopiero bacznie przyglądając się procesowi myślenia można zauważyć, że negatywne myślenie często włącza się automatycznie. Szumi w uszach? Zbliża się atak paniki. Stres przed podróżą? Nerwica nie mija. Boli głowa. Na pewno mam raka. Ktoś inny wyleczył się z depresji? Na pewno miał łatwiej niż ja, albo dużo szczęścia.

 

Mózg ma tendencje do działania na autopilocie. Odtwarza te same pułapki toksycznych myśli bez naszej świadomości. Nie mając świadomości tego procesu, toksyczne myślenie może sparaliżować nas do tego stopnia, że uniemożliwi nam wyleczenie się z nerwicy i powrót do normalności. Oddałabym wszystko, aby ktoś powiedział mi o tych pułapkach, gdy sama zmagałam się z nerwicą!

<<<< Dalsza część tekstu oraz ćwiczenie dostępne jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

 

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

16 komentarzy

26/04/18 06:56

O noooooooooo! Wpadam prawie w każdą pułapkę 🙁 Jak dobrze, że piszesz o czymś takim. Nie zdawałam sobie sprawy. Muszę się pochwalić, że kupiłam dostęp premium i czytam co dziennie. Robię ćwiczenia w zeszycie i spaceruję godzine dziennie. A wydawało mi się, że nie będę miała tyle siły a tu proszę….daje rade

26/04/18 07:26

Ja to czuje gdy stres narasta i wiem ze wpadam na te same ścieżki myślowe . Jak jest spokój w życiu to jest dobrze , gorzej jak są jakieś problemy to wtedy umysł wskakuje na tor „nerwica” . Ale chociaż jestem tego świadoma

27/04/18 16:12

Ciach, ciach i przełamiemy te schematy!

26/04/18 16:46

Nie do końca się z tym zgadzam. Mimo lęku było polecane by wychodzić i wiadomo jakie są wtedy myśli, a teraz czytam by darować sobie ten spacer :/. Ostatnio gdzieś czytałam, że z tymi myślami to nie do końca tak jest, że podobno dla mózgu liczy się działanie.

27/04/18 16:13

Ania, jeśli mimo lęku wychodzisz przykładowo na spacer, a podczas spaceru skupiasz się jedynie na tym, że jesteś już chory od dłuższego czasu i masz tego dosyć to wtedy możesz darować sobie spacer. Jak wychodzisz i spacerujesz to nie 🙂

27/04/18 17:25

Ja już kilka razy złapałam sie na czymś takim, że siedzę w domu łapie mnie lęk, dołek itp. I mam do wyboru albo położyć się spać albo wyjść z domu. Wybieram to drugie mimo tego stanu. Na poczatku jest źle mysli krążą tylko w koło nerwicy ale gdy już to przełamię jest lepiej. Więc gdybym poddała sie na samym początku to wcale nie wyszłabym z domu, a tak mimo wszystko było działanie i mysli trochę się uspokoiły. Ostatnio nawet jadąc autem nie słucham muzyki. Po prostu słucham swoich lęków i nie muszę ich zagłuszać muzyką. Ze spacerami nadal jest niestety trudno.

27/04/18 17:35

Ja jednak jestem zdania, że mysli o nerwicy na początkowych spacerach czy innych Naszych działaniach są nieuniknione i tylko praktykowanie tych działań jest w stanie te myśli zmienić. Zresztą nie raz o tym tutaj na blogu czytałam :). Być może inaczej zrozumiałam ten wpis 😉

02/05/18 16:16

Spacerować i starać się nie myśleć o nerwicy

26/04/18 18:40

Ale zgadzam się z tym, że toksyczne myśli są. Podobnie jak pułapki myślowe. Ogólnie to wszystko to temat rzeka i mimo wielu lat czytania o tym to nadal uważam, że wiem mało.

27/04/18 07:34

Aaaa i poproszę o artykuł o prokrastynacji w nerwicy , mam z tym ogromny problem

27/04/18 16:14

Zanotowano 🙂

27/04/18 07:44

Dziewczyny miewacie tak ze cały dzień jesteście wkurzone na wszystko? Ja mam juz dość tego uczucia zdenerwowania bez powodu. Na sile się uśmiecham i robie co musze ale chcę to robić z przekonaniem i ze spokojem wewnętrznym a nie tak na sile. Sabinko mam tak czasem ze dopadaja mnie myśli strach ze mogę komuś coś zrobić przez to jak się teraz czuję jak się pozbyć tych myśli? Wiem że one nie są moje to takie dziwne do wyjaśnienia oczywiście olewam je i wyśmiewam ale jednak się ich boje bardzo bym chciała żeby już do mnie nie wracały.

27/04/18 12:03

Toksyczne myślenie to jest mega pułapka. Ja często nam toksyczne myślenie gdy mam iść w miejsce w którym kiedy miałam silny lek lub panikę. Jest ta jakiś odcinek drogi dany bankomat dany market ruchome schody i wtedy z automatu włącza mi się toksyczne myślenie ściągam ten lęk na siebie walczę z tym z różnym skutkiem

27/04/18 23:28

A ja mam tak że spaniem myślę o tym że będę miała żnow problem ze zasnieciem i ten problem sie pojawia

30/04/18 15:42

Sabinko, biegałam przez 5 dni po godzince, ale za każdym razem, gdy kończyłam bieg dostawałam ataku paniki. Czuje, ze spadł mi strasznie magnez, a bujanie i zawroty głowy są nie do zniesienia..co tu robić???

01/05/18 13:06

Biegać dalej, zażywać magnez, zweryfikować czy stosujesz się do reszty wskazówek (kawa? herbata? dobra dieta? nawadnianie?) i czekać na oferty. Jeśli do 3 miesięcy się nie pojawią to można się zacząć zastanawiać.