Z roślin jakie spożywamy  można czerpać wiele składników odżywczych. Dzięki roślinom dostarczamy organizmowi minerały (żelazo, potas, wapń, magnez), błonnik oraz przeciwutleniacze. Niektóre rośliny  wręcz słyną ze swoich właściwości leczniczych i do nich należą owoce goji. Znajdują się na pierwszym miejscu na liście produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego o właściwościach leczniczych. Warto sięgać po owoce goji by zachować siły witalne, zdrowie i młody wygląd.

Pochodzenie

Owoce goji nazywane są czerwonymi diamentami lub owocami długowieczności. Nikogo chyba nie zdziwi, że od setek lat używane są w medycynie chińskiej i tybetańskiej. Są podstawowym składnikiem ziołowych specyfików zalecanych na różnego rodzaju dolegliwości. Gdy mieszkałam  w Angli często odwiedzałam sklepy z chińską medycyną. Jedyne słowa z chińgliszu obługi  jakie rozumiałam to były goji ching chang, goji ching ching, goji coś tam coś tam.

Owoce rosną na krzewie zwanym kolcowojem szkarłatnym, który posiada liczne gałązki pokryte kolcami. I teraz uwaga, informacja, której pewnie w ogóle się nie domyślacie – właśnie dlatego nazywa się kolcowojem (taaa daaa). Kolcowój występuje w Chinach, Tybecie i Ameryce. Najlepszej jakości owoce pochodzą z  północno – centralnej i zachodniej części Chin, w których też co roku odbywa się festiwal na cześć czerwonych diamentów.

Goji zwane też czerwonymi diamentami

Jagody Goji

O co tyle hałasu?

Lista wspaniałych skutków spożywania owoców goji jest imponująca. Są one uważane za jeden z najbardziej wartościowych naturalnych pokarmów na świecie ze względu na szerokie spektrum działania na funkcjonowanie organizmu. Według naukowców działanie prozdrowotne owoców goji to:

– dodawanie sił witalnych (wprawią was w dobry nastrój, dodadzą energii)

– podnoszenie libido (będzie wam się chciało bum szaka laka)

– pomaganie układowi odpornościowemu funkcjonować sprawnie (nie będziecie kichać i smarkać)

– korzystnie działanie w leczeniu chorób reumatycznych (nie będzie was łupać w krzyżu)

– hamowanie procesów starzenia (będziecie wyglądać jakbyście mieli 16 lat całe życie)

Owoce goji są bogaty źródłem antyoksydantów. Antyoksydanty chronią DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Organizm, który nie jest wyposażony w wystarczającą ilość antyoksydantów jest podatny na choroby oraz szybciej się starzeje (f*ckin hell ). Wolne rodniki to cząsteczki wytwarzane w organizmie podczas rozkładu pożywienia lub produkowane przez toksyny występujące w otoczeniu (np. dym tytoniowy, pestycydy, promieniowanie). Uważa się, że wolne rodniki przyczyniają się do powstawania chorób serca, Alzheimera, nowotworów oraz wielu innych schorzeń. Spożywanie dostatecznej ilości  antyoksydantów w pożywieniu może zapobiec temu wszystkiemu.

Owoce goji są doskonałym dodatkiem do potraw, podnoszącym ich wartość odżywczą. Są praktycznie bez smaku więc można je stosować do wszystkiego.  Do płatków śniadaniowych i muesli, do deserów, do koktajli, herbatek, warzyw, ryb i jako przekąska. Ja najbardziej lubię dodawać je do płatków jaglanych zalanych jogurtem z truskawkami  i nasionkami chia. Pychotka.

Dodaj komentarz