Bagni San Filippo to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona 20 km na południe od San Quirico  d’Orcia u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata w Toskanii. Jest idealnym miejscem na wypoczynek, gdyż znajdują się tu źródła termalne. Źródła termalne powstają dzięki wodzie deszczowej, która wpływa szczelinami skalnymi na szczytach wygasłego wulkanu, a następnie pod ziemią nasyca się związkami mineralnym, podgrzewa i znajduje ujścia w kilku miejscach w Toskanii. Między innymi w lesie w Bagni San Filippo tworząc kaskady, wodospady, zbiorniki i formacje wapienne. To niezwykle urokliwe miejsce nazywa się Fosso Bianco.

Fosso Bianco. White Whale

Fosso Bianco. White Whale

Dla miłośników slow life Fosso Bianco to perfekcyjne  miejsce na celebrowanie Toskanii z rodziną lub ukochanym. Fosso Bianco ukryte jest w lesie na obrzeżach miasta i rozciąga się w dół przez kilka kilometrów. Panuje tu iście sielska atmosfera, gdzie w ciszy i spokoju można wsłuchać się w rytm natury i odprężyć. Jest to idealne miejsce na medytację, wyciszenie, jogę lub piknik na łonie natury. W tym miejscu rządzi natura i to właśnie dzięki jej urokowi choć przez chwilę można tu cieszyć się bieżącą chwilą. To tutaj włosi przychodzą całymi rodzinami, taplają się w wapiennym mule i omawiają długimi godzinami czy zjedzą na kolację ravioli czy pizzę.

Fosso Bianco i leczniczy szlam wapienny

Fosso Bianco i leczniczy szlam wapienny

Wielki Biały Wapienny Wieloryb

Wielki Biały Wapienny Wieloryb

Prywatny basenik z wodą termalną

Prywatny basenik z wodą termalną

Spacer po Fosso Bianco

Spacer po Fosso Bianco

Rodzinna kąpiel w Fosso Bianco

Rodzinna kąpiel w Fosso Bianco

Każdy znalazł swój prywatny wodospad

Każdy znalazł swój prywatny wodospad

Widok kaskad, wodospadów i baseników z błękitną wapienną wodą robi niesamowite wrażenie. Całość podkreśla zieleń lasu oraz ogromna biała, wapienna fasada o nazwie White Whale. Wody pochodzące z warstw leżących głęboko lub blisko ognisk wulkanicznych i wydobywające się na powierzchnię mają wysoką temperaturę. Im wyżej woda wypływa tym wyższą ma temperaturę. W miejscu wypływu woda ma podobno aż + 52 °C i ewidentnie wyczuwalny jest tu zapach siarki. My jednak znaleźliśmy swój „basenik” znacznie niżej. Woda była ciepła, ale nie za gorąca. Myślę, że miała około 25 °C. Siedzieliśmy w naszym zbiorniku bardzo długo, gdyż upały nas totalnie rozleniwiły. Czytaliśmy książki, zajadaliśmy bagietki moczone w oliwie oraz oliwki i popijaliśmy wino z lokalnej winnicy. Kaskada wapienna schowana jest w lasku, który chroni przed toskańskim słońcem więc nie śpieszyliśmy się do domu. Ludzi było dosyć sporo lecz każdy odnajdywał sobie przestrzeń dla siebie. Chwilami mieliśmy wrażenie, że oprócz nas nie ma tam nikogo więcej.

Badam teren...

Badam teren…

Wody termalne posiadają lecznicze właściwości dzięki zawartości siarki i wapnia. Wpływają one dobroczynnie na układ oddechowy, leczenie naczyń krwionośnych oraz bóli reumatycznych. Zażywając termalnych kąpieli można śmiało wysmarować się od stóp do głów „mułem” z dna zbiornika, który odżywi skórę. Tuż koło Fosso Bianco znajduje się hotel  TERME SAN FILIPPO w którym można skorzystać z basenu oraz zabiegów SPA do których wykorzystywane są wody siarkowe, osady i szlamy ze źródeł termalnych. Cena biletu dziennego to 10 EUR.

Źródła odwiedzać można o każdej porze dnia i roku. Włosi szczególnie uwielbiają je w okresie zimy i jesieni, gdy temperatury powietrza spadają. Latem natomiast baseny termalne stanowią dla nich  doskonały pomysł na ucieczkę przed upałem i relaksujący wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Za korzystanie z wód termalnych w Fosso Bianco nie są pobierane żadne opłaty.

Dojazd od strony San Quirico D’Orcia:

Kierować się na SR2 i zjechać na SP61 na Bagni San Filippo. Następnie kierować  się brązowymi drogowskazami na „Fosso Bianco”. Tuż po zjeździe na Fosso Bianco zaznaczone będą białą linią bezpłatne miejsca parkingowe. Główne wejście jest naprzeciwko kawiarni po lewej stronie, nie jest oznaczone drogowskazem. Natomiast można również skręcić w prawo w którąkolwiek z leśnych ścieżek, wszystkie prowadzą do Fosso Bianco.

Bezpłatny parking do Fosso Bianco przy SP61

Bezpłatny parking do Fosso Bianco przy SP61

Jeśli planujecie wakacje w Toskanii Fosso Bianco w Bagni San Filippo to miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć! Nie zapomnijcie zabrać strojów kąpielowych, kocyka i ulubionej książki.

Ciao!

I jeszcze więcej zdjęć 🙂

Kaskady z wody termalnej ukryte w toskańskim lesie

Kaskady z wody termalnej ukryte w toskańskim lesie

Woda termalna Fosso Bianco

Woda termalna Fosso Bianco

Wody termalne mają dobroczynny wpływ na skórę

Wody termalne mają dobroczynny wpływ na skórę

Mój prywatny basenik z wodą termalną

Mój prywatny basenik z wodą termalną

Prawie jak Niagara

Prawie jak Niagara

Slow Life...wsłuchuję się w rytm natury

Slow Life…wsłuchuję się w rytm natury

Baseników było wiele. Do wyboru do koloru

Baseników było wiele. Do wyboru do koloru

UWAGA: Mały konkursik

PYTANIE: Skąd pochodzi nazwa miasteczka Bagni San Filippe?

Kto pierwszy wpisze w komentarzu (pod wpisem na blogu) prawidłową odpowiedź, dostanie mały upominek prosto z tego miasteczka! Oryginalny i jedyny, który co miesiąc będzie przypominał o toskańskich krajobrazach.

W poprzednim konkursie wygrała wierna czytelniczka Dominika, która jako pierwsza zgadła mój cel podróży, którym była Armenia. Dominika otrzymała również drobny upominek prosto z Armeńskiego targowiska.

 

 

Dodaj komentarz

 

3 komentarze

18/07/15 23:44

Malutkie miasteczko Bagni San Filippo swoją nazwę zawdzięcza urodzonemu we Florencji w roku 1233 Filippo Benizi, który zamiast zostać lekarzem, jak to wymarzył sobie jego ojciec, został zakonnikiem. Podczas konklawe w roku 1269, które miało wyłonić następcę Klemensa IV rozważano kandydaturę Beniziego na papieża. Jak głosi legenda niezadowolony z obrotu spraw Filippo zniknął bez śladu i osiadł w lesie otaczającym gorące źródła wiodąc życie pustelnika. Został kanonizowany przez papieża Klemensa X, a powstała przy gorących źródłach osada przyjęła nazwę od imienia świętego – San Filippo.

18/07/15 23:52

Mamy zwyciężczynię! Gratulacje Kasia K. Upominek wędruje prosto w Twoje ręce!

06/07/18 09:45

Ja dodam sprostowanie ponieważ parking jest płatny. Za 1h- 1€. Dane z 2018