W dawnych czasach kasztany były jadane przez ludzi ubogich, a dziś goszczą na wykwintnych stołach. Kasztany jadalne rosną w basenie Morza Śródziemnego, Azji mniejszej,  Kaukazie i są też uprawiane w Wielkiej Brytanii. W Polsce także można znaleźć gdzieniegdzie pojedyncze drzewa.

Kasztany jadalne to zupełnie co innego niż kasztanowce, które rosną w parkach. Mają zupełnie inną skórkę – jaśniejszą i cieńszą i są lżejsze. Tak wyglądają kasztany jadalne:
kasztany jadalne

Kasztany jadalne smakują wybornie. Można robić z nich zupy i dodawać do dań wytrawnych lub deserów. Kiedyś kasztanami zastępowano ziemniaki. Ja szczególnie polecam kasztany pieczone w piekarniku. Mają cudowny, słodkawy smak i wprost rozpływają się w ustach.

Przygotowanie kasztanów jest bardzo proste. Kasztany myjemy, wycieramy, nacinamy skorupkę  na krzyż i pieczemy w piekarniku na blaszce na 200°C przez około 20 – 30 min, aż się ładnie zrumienią, a skorupka podniesie do góry. Gdy troszkę przestygną obieramy ze skórki i jemy. Kasztany można również jeść na surowo.

Dlaczego warto jeść kasztany?

Kasztany jadalne po upieczeniu stanowią doskonałe źródło energii.

Zawierają dużo błonnika więc są syte.

Nie zawierają glutenu!

Są cennym źródłem wapnia, potasu oraz magnezu.

Brytyjski homeopata Edward Bach zaleca kasztany osobom, które cierpią na depresję i stany lękowe.

Kasztany jadalne zawierają w 100 gramach tyle samo witaminy C co cytryna.

Same zalety 🙂 Zatem jak widać warto wprowadzić kasztany do swojego zdrowego jadłospisu.

 kasztany

kasztany jadalne

kasztany jadalne

Aktualnie jest sezon na kasztany więc spotkacie je w każdym większym sklepie za około 9.90 za kilogram. Kilogram kasztanów to naprawdę bardzo dużo. Można spokojnie się najeść zaledwie pięcioma kasztanami.

Dodaj komentarz

 

4 komentarze

07/11/15 08:54

A ja ostatnio kupiłam i zostawiłam na kilka dni i powysychały. Dopiero pózniej doczytałam, że najlepiej trzymać je w lodówce.

07/11/15 08:55

Właśnie robię listę zakupową. Pozycja dodana. Będzie jak znalazł do wieczornego filmu 🙂

07/11/15 09:04

Ja przez tą pogodę to od 3 dni mam jakiegoś doła. Chyba będę musiała zakupić z 3 kilogramy. Czy w weekendy też można konsultacje zamówić?

07/11/15 09:05

Można 🙂