Z doświadczenia wiem, że panikowiczowi bardzo trudno jest zmienić podejście do stresu. Nerwica i stres mogą objawiać się podobnymi dolegliwościami. Dlatego czasami tak trudno postawić je odróżnić. Oto kilka wskazówek, które pomogą zrozumieć ten mechanizm.

 

Stres jest naturalną reakcją organizmu na sytuację/rzecz wywołującą stres. Pochodzi z wczesnych etapów ewolucji człowieka, dzięki której nasz gatunek przetrwał. Reakcja walki lub ucieczki ułatwiała naszym przodkom radzenie sobie z zagrożeniami.  W obliczu stresorów 21 wieku przestała być jednak pomocna.

 

Dziś większość ludzi nie żyje w poczuciu ciągłego, fizycznego zagrożenia (na przykład przed pożarciem przez lwa). Wciąż jednak korzysta z tego samego systemu reagowania na stres. Na co nam reakcja fight or flight, gdy dostajemy reprymendę od szefa, brakuje nam pieniędzy w budżecie domowym, pokłócimy się z małżonkiem czy stoimy w korkach? Te wszystkie stresory 21 wieku są tylko tymczasowymi sytuacjami, nie prowadzącymi do zagrożenia życia. I warto wypracować sobie prawidłowe podejście do stresu.

 

Jak zmienić podejście do stresu?

 

Wiele zależy od tego,  jakie mamy podejście do stresu. To jak interpretujemy dane wydarzenia przekłada się w znacznej mierze na to, czy stres odciśnie na nas swoje negatywne piętno i uruchomi reakcje lękowe. To nie stres przyczynia się do nasilenia objawów nerwicy lecz nasze podejście do stresu.

 

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

 

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

 

Dodaj komentarz

 

4 komentarze

23/04/19 15:53

Bardzo dobry artykuł. Świadomość mocy sprawczej zawsze daje więcej pewności siebie. Zastanawiam się jednak jak ja mogę zastosować te rady, jak ja mogę zmienić swoje nastawienie i poczuć moc sprawczą w sytuacjach dla mnie bardzo stresujących i wywołujących stany przedpaniczne-np. zatrzymanie pociągu w polu czy w ogóle sytuacje, w których nie mam natychmiastowego wyjścia. Do egzaminu nauczyć się można ale nie wiem jak mogłabym się przygotować do właśnie tego typu sytuacji. Może ktoś ma jakiś sprawdzony sposób.

28/04/19 13:36

Napisz książkę ❤ proszę ❤ właśnie sobie pomyslalam, ze bylaby zbawieniem dla wielu!! Bestseller murowany 🙂

01/05/19 08:56

<3

04/05/19 08:28

Jestem tego samego zdania. Koniecznie.