Sorry, this entry is only available in Polish.

Leave a Reply

 

6 Comments

Tuesday November 17th, 2015 06:07 PM

Hmmm wstyd się przyznać ale jarmużu nigdy nie jadłam a do avokado miałam jedno nieudane podejście:) Pasta tahini? nic mi to nie mówi:) Ale całość wygląda apetycznie nawet bardzo:)

Tuesday November 17th, 2015 07:54 PM

Zawsze musi być ten pierwszy raz 🙂

Tuesday November 17th, 2015 11:12 PM

No właśnie o tym pisałam Ci Sabina w mailu. Mi tu nic nie pasuje i jeszcze nie spróbowałam a już nie smakuje. Nie lubię schabowych akurat ale inne mięsko i owszem nic z tych rzeczy podejrzewam nie dostanę w naszym miasteczku (a może rzeczywiście poszukać) przynajmniej spróbuję. Ale to mięsko!!!!!!

Wednesday November 18th, 2015 01:43 PM

Temat zdrowego żywienia ostatnio jest tak bardzo mody, ze wszystkich stron bombardują Nas to nie zdrowe to trujące.Tego nie jeść, tamtego unikać i powiem szczerze, że idzie sfiksować:) Ostatnio oglądałam reportaż na temat jabłek o raju czym tego nie pryskają, banany też są czymś sypane.Mięso nie zdrowe, gluten nie zdrowy laktoza też zła:) I tak jak się człowiek nad tym wszystkim zastanowi zadaje sobie pytanie to co jeść?:) Chyba trzeba w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek bo kiedyś jadło się dużo gorzej a miało się więcej energii i nikomu nie przyszła na myśl jakaś nerwica czy depresja:) Pozdrawiam Dziewczyny:)

Wednesday November 18th, 2015 02:08 PM

I wiem też, że czasami drobne zmiany mogą coś pomóc.Ja np za namową Sabiny zamieniłam kawę zwykłą na ta bezkofeinową i była to dobra zmiana. Nie piję czarnych herbat. A mięsko ograniczyłam i jeśli już je jem to gotowane albo pieczone.

Wednesday November 18th, 2015 05:06 PM

Rzadko kiedy pożywienie w sklepach jest naprawdę eko.
Chyba ze ma się swój warzywniak, swinki j kury;)
Trzeba słuchać swojego organizmu po czym lepiej się czuje.
Ja tez nie pije kawy i staram się ograniczać cukier.