Będziesz szczęśliwy, gdy pokonasz ataki paniki? Czy pokonasz ataki paniki, gdy będziesz szczęśliwy? To w jaki sposób podchodzisz do rozwiązywania problemów ma ogromny w pływ na postęp w leczeniu nerwicy lękowej. Do pokonywania ataków paniki można podejść na dwa sposoby: pasywnie lub aktywnie. Zobacz, które podejście jest skuteczniejsze.
Pasywne podejście do leczenia ataków paniki
“Będę szczęśliwy, gdy pokonam ataki paniki”.
Pasywne radzenie sobie z atakami paniki to podejście, podczas którego nie podejmuje się prób radzenia sobie z lękiem lub czeka z rozpoczęciem działania do momentu wystąpienia sprzyjających okoliczności. Człowiek z pasywnym podejściem do życia uważa, że jego życie zależne jest tylko i wyłącznie od losu. Czuje, że nie ma żadnej kontroli nad procesem leczenia nerwicy i oddaje się w ręce wypadków. Przyjmuje postawę pasywną – wyczekuje momentu, gdy los się w końcu do niego uśmiechnie i choroba przeminie. Gdy okoliczności stają się odrobinę bardziej sprzyjające, może faktycznie odczuwać drobną poprawę samopoczucia. Natomiast poprawa nie ma nic wspólnego z leczeniem nerwicy tylko z mniejszą dawką stresu, która w danym momencie życia napływa z zewnątrz. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest lato – długie dni i słoneczna pogoda napawają optymizmem. Zimą zdecydowanie lęk uaktywnia się bardziej.
Pasywne podejście do wleczenia nerwicy lękowej czyni z człowieka ofiarę, która odczuwa kompletny brak kontroli nad swoim życiem. Ludzie bierni widzą na swojej drodze leczenia same kłody oraz wyolbrzymiają małe problemy. Czują się pokarani przez życie i uważają, że cały świat ma lepiej. Przez swoje podejście brak im motywacji do działania zatem nie sięgają po wymarzony cel i nie dostrzegają, że czasami do rozwiązania problemu wystarczy niewiele wysiłku.
Aktywne podejście do problemów
“Pokonam ataki paniki, gdy będę szczęśliwy”.
Aktywne podejście do leczenia ataków paniki polega na podejmowaniu działania bez względu na okoliczności. Zwykle głównymi utrudnieniami związanymi z leczeniem ataków paniki są: nastawienie, wcześniejsze doświadczenia, brak informacji oraz ograniczenia związane z postrzeganiem danego problemu. Osoba Aktywna dostrzega te utrudnienia, dokonuje analizy między sytuacją obecną oraz pożądaną, szuka pomysłów na rozwiązanie i przystępuje do działania.
Osoba, przyjmująca postawę aktywną przejmuje kontrolę nas swoim życiem. Dzięki aktywnym działaniom uczy się słuchać swojego instynktu przez co z czasem popełnia mniej błędów. Popełnianie błędów podczas leczenia nerwicy lękowej dla osób aktywnych, jest jak cenna lekcja z której wynoszą widzę niezbędną do podjęcia kolejnej próby. Dzięki temu mają motywację do działania i bardziej koncentrują się na osiągnięciu celu niż na przeszkodach. Osoby aktywne nie odkładają szczęścia na później, bo wiedzą, że to właśnie prowadzenie szczęśliwego życia jest metodą na pokonanie nerwicy lękowej.
Aktywne podejście do leczenia to zdecydowanie skuteczniejsza droga do wyleczenia się z nerwicy lękowej.
Zadanie: Zastanów się nad poniższymi pytaniami, a odpowiedzi zapisz w dzienniczku panikowicza.
- Zastanów się, jakim typem osoby jesteś.
- Spróbuj znaleźć sytuacje, w których zachowywałeś się pasywnie i te, w których zachowywałeś się aktywnie.
- Przy której postawie osiągnąłeś więcej celów?
- Jakie są plusy i minusy krótkotrwałe i długotrwałe, Twoich postaw w tych sytuacjach?
Jakie wnioski wyciągasz po wykonaniu ćwiczenia?
Jedna odpowiedź
Ojjjjj to ja bierna. Dzięki temu blogowi tyyyyyyle błędów widzę 🙂