Zmagałam się z atakiem paniki tysiące razy i nigdy nic mi nie zrobił. O ile niczym można nazwać palpitacje serca, kolana jak z waty i dreszcze 😉 Za każdym razem byłam przekonana, że to moje ostatnie tchnienie. Gdybym tylko wtedy wiedziała jak nie bać się ataku paniki i że faktycznie atak nic mi nie zrobi to zaoszczędziłabym sobie kilka ładnych miesięcy życia na jakieś przyjemności. A ja durnowata trzęsłam portkami ze strachu za każdym jednym razem, gdy lęk się pojawiał.

 

Zacznę od tego, że lęk dopadał mnie dosłownie wszędzie. Na początku tylko pracy czyli w miejscu, gdzie dostałam pierwszego ataku paniki. Potem zaczęłam go unikać tak skutecznie, że dopadał mnie…no cóż…wszędzie. Robienie zakupów stało się koszmarem, stanie w kolejkach jeszcze gorszym koszmarem, a chodzenie na świeżym powietrzu przypominało księżycowy moon walk.

 

Po każdej ucieczce zaczynałam się czuć jeszcze gorzej. Pojawiało się pieczenie w przełyku, uczucie duszności, drętwienie kończyn i okropne uczucie derealizacji. I co wtedy robiłam? Dokładnie to, co dyktował mój lęk. Ponownie uciekałam gdzieś, gdzie czułam się bezpieczna. Po pewnym czasie moje życie było mocno ograniczone. Nawyk ucieczki na dobre się zakorzenił. Na samą myśl o tym, że muszę ponownie iść w miejsce z którego uciekłam dostawałam ataku paniki. W takich momentach moja głowa zaczynała ponownie mówić do mnie toksycznym językiem. Bo jak nie bać się ataku paniki, gdy w głowie helikopter, serce chce wyskoczyć z klaty, a kolana jak z waty?

 

Okazało się, że można. A nawet trzeba, bo podczas doświadczania silnych emocji nie jest łatwo skupić się na czymś innym. Myśl przesiąknięta silną emocją nabiera ogroooomnej mocy. Wiele osób zmagających się z nerwicą lękową, każdego dnia doświadcza na własnej skórze mechanizmu zwanego kołem lęku i kompletnie nie wie jak nie bać się ataku paniki. Ogarnia ich bezradność, która dodatkowo nasila lęk.

 

Koniec z tym bałaganem! Piszę do Ciebie jako były panikowicz. Jako ktoś, kto od 6 lat prowadzi konsultacje z tysiącem osób zmagających się z nerwicą. I uwierz mi, że można przestać się bać kolejnego ataku, a Ty również masz moc, aby to zrobić. Tyle razy uciekałam, a nigdy nic mi się nie stało. Nigdy. PRZENIGDY! BO ATAKI PANIKI NIE SĄ NIEBEZPIECZNE (KLIK)

 

Pewnie wiele razy odczuwałeś tak silny lęk, że nie potrafiłeś skoncentrować się na niczym innym. Najzwyczajniej nie wiedziałeś jak nie bać się ataku paniki.

 

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

3 komentarze

08/01/19 17:37

Sabinko poradź mi co zrobić gdy dopada Cię z rana przed wyjściem do pracy okropne uczucie derealizacji/odrealnienia? Czuję się wtedy taka bezbronna a lęk jest straszny…iść do pracy czy nie iść? boję się, że w takim stanie nie dam rady normalnie funkcjonować..a pewnie to jest klucz do wyzdrowienia aby to przełamać i iść do przodu?

14/01/19 11:36

gdy dowiedziałam się ,że w trakcie ataku paniki nie umre i nie zemdleję, a gdy czuje, ze nadchodzi- siadam, i MOWIE DO SIEBIE, bez uciekania , bez wypierania , ze to się nie dzieje, a więc mowie tak; noo, nadchodzi ataczek, poczekam sobie , niech przejdzie, niech już to mam za sobą , ’ i ….mniejsze te kołaty , mniejszy strach, krócej to trwa !!! dopiero zaczynam, więc mam nadzieje, że z czasem baaardzo mi się poprawi. Najbardziej dobija mnie lęk przed nagłą śmiercią……