Nikt, kto nie miał ataku paniki, nigdy nie zrozumie jakie to okropne uczucie. Człowieka zalewa fala lęku, a on ciągle się zastanawia czy atak paniki jest groźny, czy dostanie zawału, zemdleje lub straci nad sobą kontrolę. Jak to właściwie jest? Czy atak paniki jest groźny? Oto co mam do powiedzenia, jako ktoś, kto miał atak paniki niezliczoną ilość razy, a teraz żyje bez lęku.

 

Czy atak paniki jest groźny? Atak za atakiem

Kiedyś przechodząc przez most nagle mój oddech stał się ciężki, głowa lekka, a kolana jak z waty. Z trudnością przełknęłam ślinę, bo już wiedziałam, że za sekundę sparaliżuje mnie lęk. Próbowałam przejąć kontrolę nad swoim umysłem, ale nie potrafiłam. Nie mogłam zrozumieć, dlaczego akurat w tym danym momencie znowu mi się to przytrafia. Powtarzałam sobie: “Uspokój się!”, ale uczucie paniki wciąż narastało. Nie wiedziałam, czy lepiej uciekać, czy usiąść gdzieś na ławce i przeczekać najgorsze. Co będzie jeśli nagle dostanę ataku szału i skoczę z tego mostu? A co jeśli ktoś uzna mnie za wariatkę? Wydawało mi się, że ta chwila trwa wiecznie. Gdy już udało mi się dotrzeć do domu, padłam na łóżko z płaczem i ciagle powracałam w myślach do tego wydarzenia. Czy ja oszalałam? Czy z moim sercem jest wszystko w porządku?

 

Atak za atakiem plus lęk wolno płynący

To co mi się przytrafiło, zaczęło spotkać mnie wszędzie. W pracy, na spacerze, sklepie, autobusie i jakimkolwiek innym miejscu. To ataki paniki. Za każdym razem symptomy były różne, ale reakcja zawsze podobna – totalne przerażenie. W pozostałe dni zmagałam się z lękiem wolno płynącym, który nasilał się i opadał w zależności od pory dnia. Był równie straszny ponieważ ciągnął się godzinami, dniami i tygodniami. Sprawiał, że odchodziłam od zmysłów i myślałam, że zapadam na jakąś ciężką chorobę psychiczną. Paraliżował mnie do tego stopnia, że bałam się wychodzić z domu, kąpać, jeść, oglądać telewizor czy zasypiać.

 

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

To jak to jest? Czy atak paniki jest groźny?

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

6 komentarzy

30/04/21 12:51

Uwielbiam Twoje wpisy ❤️❤️

01/05/21 10:36

❤️❤️

18/05/21 10:20

Czy zdarzają się Wam też takie pojedyncze mocniejsze uderzenia serca? U mnie głównie rano, często po stresującej sytuacji. Ja wcześniej je chyba ignorowałam, ale od dwóch tygodni wytrącają mnie z równowagi i ciągle myślę, czy mam arytmię :/ Kilka lat temu miałam robione echo serca i kardiolog powiedzial, że wszystko jest w porządku, tylko mam zacząć biegać 3x w tygodniu po 45min. W przyszłym tygodniu idę do niego znów, mam nadzieję, że będzie dobrze.

18/05/21 13:30

Takie tąpnięcia przy atakach paniki są zupełnie normalne. Nadmiar adrenaliny puka i szuka ujścia. Popieram zdanie kardiologa. Bieganie pomoże. Im więcej będziesz o tym myśleć tym bardziej się nakręcisz. Po prostu zaakceptuj, że to masz. To zupełnie niegroźne. Im bardziej olewczo do tego podejdziesz tym szybciej zniknie. No chyba, że badania faktycznie wykażą jakąś chorobę.

26/05/21 10:47

Dzięki za odpowiedź Sabinko. Podniosło mnie to na duchu już przed wizytą. Lekarz mnie ofuczał i jeszcze raz zalecił regularny sport, np. bieganie. Serce zdrowe. Taki opieprz się przydaje. No to biorę się za siebie. Super, że prowadzisz bloga z tak mądrymi wskazówkami!

27/05/21 09:47

Teraz tylko pozostaje się zebrać w sobie i wdrożyć. To wcale nie łatwe zadanie, ale jak już pójdzie raz to będzie tylko lepiej i lepiej.