Automatyczne myśli i to w jaki sposób interpretujemy daną sytuację może nasilać lęk. Przerobiłam ten mechanizm na własnej skórze! Gdy zmagałam się z atakami paniki to moim największym utrapieniem były automatyczne myśli, które z kolei wpływały na to, że na pewne bodźce reagowałam lękiem.

 

Mając świadomość własnych interpretacji wydarzeń oraz możliwości ich modyfikowania, możemy przejmować kontrolę nad reakcjami emocjonalnymi. Trochę czasu mi zajęło, abym to zrozumiała, ale dzięki temu zdołałam uwolnić się od lęku.

 

Każdego dnia musimy mierzyć się z różnymi w tym również stresującymi sytuacjami. Dla organizmu obciążonego nerwicą lękową nawet z pozoru błahe sytuacje mogą okazać się bardzo trudne. Przykładem może być: wykład na uczelni, stanie w kolejce, wizyta u rodziny, czy chociażby deszczowy dzień.

 

Dlaczego wymienione sytuacje mogą być stresujące dla panikowicza? Ponieważ panikowicz interpretuje te sytuacje jako stresujące (automatyczne myśli).

 

Sytuacje czy też zdarzenia, których doświadczamy nie powodują naszych emocji. To nie coś/ktoś jest przyczyną naszych emocji, lecz nasza interpretacja danej sytuacji i automatyczne myśli jakie towarzyszą tej interpretacji. Różni ludzie mogą różnie reagować na dokładnie tą samą sytuację.

 

Gdy zmagałam się z nerwicą to często bolała mnie głowa. Ból głowy interpretowałam jako objaw nerwicy. Automatyczne myśli atakowały mnie wtedy ze zdwojoną siłą: Trzeci raz w tym miesiącu boli mnie głowa – może to rak? Od tej nerwicy pewnie mam jakiegoś guza mózgu i dlatego mnie boli głowa. A przecież ludzi, którzy nie mają nerwicy też boli głowa, prawda?

 

Na szczęście uświadomiłam sobie jak wygląda typowy schemat, gdy automatyczne myśli zaczynają napływać. Pierwsza pojawia się myśl. Potem myśl sprawia, że zaczynamy coś czuć (pojawiają się emocje). Następnie zaś, w konsekwencji naszych odczuć podejmujemy działanie.

Jaki jest związek między myślami, a zachowaniem KLIK

 

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

 

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

4 komentarze

14/06/20 19:08

Sabinko a co z derealizacją, depersonalizacją? Jak sobie z tym radziłas,bardzo bym chciała coś o tym przeczytać

17/07/20 07:14
26/10/20 09:20

Sabinko a jak ty sobie radzisz z tematem nowotworu nie boisz się że kiedyś możesz mieć raka, przecież😬 zdrowia ludzie też chorują,jak ty sobie to tłumaczysz??
Co jak musisz zrobić jakieś badanie nie obawiasz się że cis wyjdzie nie tak??

04/11/20 08:22

“W końcu miałam ataki paniki. Chyba nic gorszego nie może mnie już spotkać!” Tak właśnie wygląda neutralizowanie negatywnych myśli i takie coś warto trenować.