Napad lęku na wakacjach spędzał mi sen z powiek. Tymczasem można go przetrwać i przerwać! A potem spędzić miły czas z rodziną, na szkoleniu czy wyjeździe z pracy. Piszę to na bazie swoich własnych doświadczeń, jako były panikowicz, zdrowy od ponad 14 lat. Kiedyś ataki paniki skutecznie zniechęcały mnie od planowania wyjazdów. Na szczęście odkryłam jak działa mechanizm lęku i ułożyłam ćwiczenie, które pomoże Ci przetrwać w podróży (a nawet zrobić kilka selfie z uśmiechem 😉 )

 

NAPAD LĘKU NA WAKACJACH – NA SAMĄ MYŚL O KONIECZNOŚCI WYJAZDU ZACZYNAŁAM SIĘ STRESOWAĆ

Unikałam wyjazdów jak ognia, ale czasami było to niemożliwe. Na przykład wtedy, gdy pracodawca wysyłał mnie na szkolenie. Albo jak znajomi całą paczką jechali na koncert, a ja nie chciałam się znowu czuć jak debil który jako jedyny został w domu. Napad lęku na wakacjach jest bardzo prawdopodobny więc presja jest ogromna. Z jednej strony nie chciałam zawieść innych, a z drugiej strasznie się bałam. Wiem, że wielu z Was odczuwa podobny stres już na samą myśl o konieczności organizacji wakacji, ferii zimowych, Sylwestra czy odwiedzin u dalekiej rodziny. Często omawiamy te tematy na konsultacjach.

Już na kilka dni przed planowanym wyjazdem zaczynałam snuć czarne scenariusze, co tylko intensyfikowało moje objawy. Lęki przybierały wtedy na sile, a ja zaczynałam kombinować jak się z tego wykręcić. Czasami napad lęku na wakacjach omijał mnie szerokim łukiem, ale nie było to regułą. Kompletnie nie rozumiałam dlaczego tak się dzieje, a element zaskoczenia tylko wzmagał moje poczucie strachu.

JAK DZIAŁA SCHEMAT LĘKU – WIEDZA TO KLUCZ

Przypomnijmy jak działa schemat lęku. Czynnik zewnętrzny (tłum, nowe pomieszczenie, sztuczne oświetlenie, brak możliwości ucieczki, konieczność lotu lub długiej podróży samochodem itp.) Adrenalina. Symptomy (przyśpieszona rytm serca, zawroty głowy, nudności, kolana jak z waty, wyostrzony wzrok i słuch itp.) Zaczynasz bać się symptomów. Więcej adrenaliny. Zaczynasz panikować. Jeszcze więcej adrenaliny. Atak paniki.

NAPAD LĘKU NA WAKACJACH – TŁUMACZĄC SCHEMAT

Zbliża się termin wyjazdu. Adrenalina. Pojawiają się pierwsze symptomy. Zaczynasz bać się symptomów. Co raz więcej adrenaliny się wydziela, ale wychodzisz bo nie masz wyjścia. Wydziela się jeszcze więcej adrenaliny i zaczynasz panikować. Pojawia się jeszcze więcej objawów. Poziom adrenaliny sięga maksimum. Pojawia się atak paniki. Nic z tego nie rozumiesz. Jesteś przerażony i załamany. A w dodatku daleko od domu. Cały schemat zaczyna się na nowo.

Wiedza to klucz do sukcesu! Zapamiętaj, że:

Cokolwiek, co wprawia Ciebie w lekki dyskomfort, powoduje wzrost adrenaliny, której i tak już w Twoim ciele krąży duuuużooooo za duuuużo. Wraz ze wzrostem adrenaliny zaczynają pojawiać się pierwsze objawy. Suchość w ustach, wyostrzony słuch i wzrok oraz wrażliwość na otoczenie – każdy z nas ma swój zestaw wiodących objawów. Co początkowo robiłam w takiej sytuacji? Ponieważ nie wiedziałam, jak opanować uczucie lęku zaczynałam siać panikę. Pewnie dlatego nazwano ataki paniki, atakami paniki (haha) A przecież ataki paniki są zupełnie niegroźne. Tysiące razy myślałam, że umieram, a nigdy nie umarłam 😉  Skoro wiemy, jak powstaje atak paniki to można łatwo wywnioskować, że jak tylko odetniemy nadmiar adrenaliny to cały schemat zostanie zaburzony i przerwiemy koło lęku.

CO NALEŻY ROBIĆ, ABY OPANOWAĆ NAPAD LĘKU NA WAKACJACH?

Celem tego ćwiczenia jest przygotowanie procedury, którą wdrożysz w życie. Rozpiszemy ją na przykładzie, aby łatwiej Ci było ją zrozumieć. Procedura przygotuje Cię na nadchodzące wydarzenia. Dzięki temu ominiesz element zaskoczenia dzięki czemu szybciej uda Ci się zapanować nad atakiem paniki. Zobaczysz również, że to nie sam atak paniki jest Twoim największym wrogiem lecz toksyczne myślenie, które go poprzedza. Dzięki temu Twoja samoświadomość pozwoli Ci opanować się zanim czarne myśli pochłoną Cię na tyle, że już nie będziesz potrafić się od nich uwolnić.

ĆWICZENIE: POKONAJ NAPAD LĘKU NA WAKACJACH W 7 KROKACH

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

 

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz