Warto wiedzieć jak pokonać duszności w nerwicy. Atak nerwicy lub panicznego lęku może objawiać się trudnościami z oddychaniem. Duszność na tle nerwicowym jest czymś zupełnie innym niż taka prawdziwa duszność w wyniku której można się udusić. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, ale zupełnie niegroźny. Ja zmagałam się z “dusznościami” prawie przez cały okres mojej przygody z nerwicą, bo po prostu nie potrafiłam odróżnić jednego od drugiego.

 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie Jak pokonać duszności w nerwicy, to spróbujmy określić czym są i jak się objawiają zarówno takie standardowe duszności jak i te nerwicowe.

 

DUSZNOŚCI NA TLE NERWOWYM – OBJAWY

Duszności na tle nerwowym u każdego objawiają się inaczej. Niektórzy mają wrażenie ciężkiej klatki piersiowej, a inni uczucie braku powietrza. Jeszcze inni mają wrażenie, że ich klatka piersiowa zaczyna pracować tak mocno, że podnosi się i opada bardziej niż zazwyczaj. Ja interpretowałam ten objaw nerwicy jako problemy z nabraniem powietrza na skutek których się uduszę. W konsekwencji zbytnio skupiałam się na swoim oddechu i doprowadzałam do hiperwentylacji czyli zbyt szybkiego oddychania. Hiperwentylacja prowadzi do objawów takich jak zawroty głowy, drętwienia i mrowienia kończyn co tylko dodatkowo potęgowało moje objawy.

 

PRAWDZIWE DUSZNOŚCI – OBJAWY

Za sprawą Covid-19 duszności są teraz w modzie 🙂 Mój mąż ma bardzo rzadką chorobę płuc, która polega na samoistnym wytwarzaniu zapalenia. Jedyna metoda leczenia tej choroby to branie sterydów (nie kojarzyć ze sterydami na siłownię, to inne sterydy) i antybiotyków, a następnie odstawianie leków oraz obserwacja choroby. Leki mają za zadanie zmobilizować organizm, aby sam “zaskoczył” i przestał wytwarzać zapalenie. Pierwszym objawem nawracającej choroby jest suchy kaszel, który z czasem się nasila. Potem dochodzi zmęczenie, bóle w klatce piersiowej i sine spojówki. Badania jasno i wyraźnie wskazują na obniżony poziom tlenu we krwi czy też zamglone plamy na płucach.

Wiem, że osoby zmagające się z nerwicą mają tendencję do przypisywania sobie objawów dlatego dla jasności wyjaśniam: zmęczenie w tym przypadku jest tak duże, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Kaszel nigdy nie mija, a z każdym dniem jest co raz gorszy. Próba zaczerpnięcia oddechu kończy się napadem kaszlu i bólem w klatce.

 

JAK POKONAĆ DUSZNOŚCI OD NERWICY – NAUCZ SIĘ ROZRÓŻNIAĆ

Aby wiedzieć jak pokonać duszności w nerwicy, warto znać różnicę między “prawdziwymi” dusznościami, a dusznościami od nerwicyObjaw duszności od nerwicy jest uciążliwy, ale zupełnie niegroźny. Nie można się od niego udusić. Jeśli duszności dokuczają Ci od dłuższego czasu, nie nasilają się, a wszystkie badania wyszły OK to najprawdopodobniej są objawem nerwicy. Jeśli oprócz wrażenia duszności towarzyszą Ci inne somatyczne objawy lęku, takie jak np. przyspieszone bicie serca, wzmożenie potliwości czy drżenie rąk to najprawdopodobniej są objawem nerwicy. Gdy przed wystąpieniem napadu duszności odczuwasz niepokój to najprawdopodobniej objaw nerwicy. Natomiast jeśli uczucie duszności minęło tuż po odreagowaniu stresu np: aktywności fizycznej lub masażu to najprawdopodobniej objaw nerwicy.

Propozycje ćwiczeń jak sobie poradzić z dusznościami od nerwicy

Dodaj komentarz