Uczucie duszności od nerwicy to częsty objaw zaburzeń lękowych. Sama się z tym zmagałam i nie wspominam tego za miło 🙂 Miałam wrażenie, że nie jestem w stanie złapać powietrza i bardzo się tego bałam. Szkoda, że podczas mojej przygody z nerwicą nikt mi nie wyjaśnił, że duszność na tle nerwicowym to tylko wrażenie duszności i tak na prawdę nie może doprowadzić do uduszenia. Jeśli zmagacie się z tym objawem to przeczytajcie wpis do końca i koniecznie zróbcie ćwiczenie, które pomoże Wam opanować ten objaw.

 

UCZUCIE DUSZNOŚCI OD NERWICY – PRZYCZYNY

Najprościej tłumacząc nerwica jest niczym innym niż silną reakcją na stres. Hormony takie jak adrenalina i noradrenalina, wydzielane są przez rdzeń nadnerczy właśnie w odpowiedzi na stres. Wyrzut adrenaliny powoduje miedzy innymi: wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca oraz mobilizację psychiczno fizyczną prowadzącą do działania lub ucieczki (fight or flight response) Podczas wyrzutu adrenaliny rozszerzają się również oskrzela ułatwiając i przyspieszając oddychanie. Wtedy właśnie można odczuwać ucisk w klatce piersiowej lub inne dziwne sensacje związane z oddychaniem – każdy to odczuwa na swój sposób i przypomina to “uczucie duszności od nerwicy”. Ja interpretowałam te sensacje jako problemy z nabraniem powietrza na skutek których się uduszę. W konsekwencji zbytnio skupiałam się na swoim oddechu i doprowadzałam do hiperwentylacji czyli zbyt szybkiego oddychania. Hiperwentylacja prowadzi do objawów takich jak zawroty głowy, drętwienia i mrowienia kończyn co tylko dodatkowo potęgowało moje objawy.

Ile razy miałam uczucie duszności? Tysiące.

Ile razy drżałam w obawie, że się uduszę? Tysiące.

Ile razy się udusiłam? Zero!

 

DUSZNOŚCI OD NERWICY A PRAWDZIWA DUSZNOŚĆ

Warto wiedzieć, że uczucie duszności od nerwicy jest czymś zupełnie innym niż taka prawdziwa duszność prowadząca do uduszenia. Jeśli nie potrafisz odróżnić jednego od drugiego, poniższe ćwiczenie na pewno Ci to ułatwi.

<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

2 komentarze

27/03/22 19:13

Witam.Ja mam taki problem z oddychaniem jak wjeżdżam na autostradę źle mi się oddycha, nogi mam jak z waty i czuje napięcie w ciele a w głowie pulsowanieJak to opanować w czasie jazdy?

27/03/22 20:41

Najłatwiej jest przekierować uwagę. Jeśli jesteś na Instagramie to właśnie przed chwilą opublikowałam kilka pomysłów na przekierowanie uwagi. Tylko warto pamiętać, że te techniki należy szlifować zanim wykorzystamy je w krytycznym momencie na przykład w trakcie jazdy autem. Możesz też spróbować puścić sobie moją Instrukcję Głosową (Jak pokonać atak paniki). Ona jest w formacie mp3 to można sobie puścić radiu samochodowym lub po porostu z telefonu.