Pierwszy napad lęku w nocy miałam kilka tygodni po tym jak zdiagnozowano u mnie nerwicę lękową. Pewnej nocy obudziłam się jakbym właśnie miała jakiś koszmar i poczułam, że robi mi się duszno. Nie mogłam złapać tchu, a serce zaczęło mi łomotać. Myślałam, że umieram. Z czasem zaczęło się to powtarzać co raz częściej, aż w końcu zaczęłam się bać zasypiania.

 

MÓJ PIERWSZY NAPAD LĘKU W NOCY

Koszmary senne są czymś okropnym, ale napad lęku w nocy jest milion razy gorszy. Nocne ataki paniki są jak przeżywanie koszmaru na żywo, a nie w telewizji 🙂 Pewnej nocy lęk po prostu wybudził mnie ze snu. Kompletnie nie wiedziałam co się dzieje. Szczęka skakała mi ze strachu, ręce trzęsły i miałam wrażenie, że się uduszę. Chciałam krzyczeć i uciekać, ale za bardzo się bałam. Leżałam sparaliżowana strachem i zastanawiałam się co właściwie w takiej sytuacji należy robić.

Najpierw przyszło mi do głowy, że mam zawał więc rozważałam wizytę na nocnym dyżurze. Na szczęście po chwili jakoś udało mi się opanować więc postanowiłam, że poczekam do rana. Resztę nocy spędziłam na półleżąco gapiąc się w telewizor, który choć trochę odciągał moją uwagę. Gdy zaczęło świtać, a lęk zelżał to udało mi się zasnąć jeszcze na chwilę. Potem jakimś cudem wszystkie objawy lęku rozeszły się więc ostatecznie nie zadzwoniłam po karetę.

 

SKĄD SIĘ BIERE NAPAD LĘKU W NOCY

Specjaliści od zaburzeń lękowych już dawno odkryli, że ataki paniki można wywołać zwykłymi słowami. W jednym z badań poproszono grupę osób, aby czytali tekst związany w nerwicą, który zawierał wyrazy takie jak duszności, palpitacje serca, śmierć czy zawał. U trzech czwartych badanych następował potem napad lęku. Zresztą nie trzeba tu żadnych badań. Sama zauważałam tą zależność u siebie.

Natrętne myśli są przyczyną nasilenia się lęku. Atak paniki w nocny następuje w konsekwencji całodziennego nakręcania toksycznymi myślami lękowymi. Myśląc o lęku uruchamiamy procesy, które są odpowiedzialne za wydzielanie adrenaliny (i innych hormonów strachu). Te z kolei w punkcie kulminacji szukają ujścia i budzą nas w nocy.

 

JAK OPANOWAĆ NAPAD LĘKU W NOCY

Warto nauczyć się interpretować swoje doznania cielesne. Lęk nie jest zwiastunem śmierci czy popadania w obłęd. Jest zwiastunem nadmiaru adrenaliny – zwykłego procesu fizjologicznego. Gdy odczuwasz palpitacje serca to uświadom sobie, że to samo czuje lew goniący swoją ofiarę. Tyle, że Ty uruchomiłeś ten proces swoim sposobem myślenia, a cała afera polega na tym, że nikogo nie musisz gonić. Taka prosta zmiana sposobu rozumienia własnych sensacji cielesnych może sprawić, że panika zostanie opanowana.

Dla tych którzy potrzebują wsparcia w tym kryzysowym momencie, stworzyłam taki jakby przewodnik głosowy. Nagranie w formacie mp3 do odsłuchu na laptopie, telefonie czy tablecie, które można wykorzystać w trakcie napadu lęku w nocy. Treść nagrania została stworzona w taki sposób, aby ułatwić nam zmierzenie się z atakiem paniki. Z ręką na sercu oddałabym za taką Instrukcję Głosową cały swój dobytek, jak sama byłam chora.

Instrukcje głosową: “Jak zapanować nad sobą podczas ataku paniki” można zakupić w sklepie o tu KLIK


<<<< Dalsza część tekstu dostępna jest w ramach Dostępu Premium. Przeczytaj Jak zamówić Dostęp Premium KLIK  Co to jest Dostęp Premium KLIK >>>>

 

Wykup Dostęp Premium i czytaj bez ograniczeń

Odblokuj dostęp premium »

Nielimitowany dostęp do
wszystkich treści na blogu

Koszt 39 pln za miesiąc
(bez umowy na rok)

Dodaj komentarz

 

4 komentarze

08/04/22 06:29

Witam. Chcę powiedzieć że ja ostatniej nocy gdy dostałam silnego ataku paniki, serce biło jak szalone miałam wrażenie że migocze włączyłam sobie Twoje mp3 o ataku paniki i wsłuchiwałam się w Twoje ćwiczenie. Budzę się często w nocy I często udaje mi się zapanować nad tym lękiem wlasniw dzięki temu nagraniu ale się trochę załamałam tym wczorajszym atakiem bo naprawdę był silny. Balam się że tak serce mi kołacze. Od mc codziennie uprawiam jogging, zapisuje myśli czarne, z którymi walczę codziennie i jest o wiele lepiej. Ale wystarczy taki napad a ja już się załamuje. Moja nerwica i ataki są skupione tylko na sercu i może dlatego jak w nocy lęk mnie wybudzi to pierwsza myśl że serce bije mocno. Zaczynam się w niego wsłuchiwać i jak czuje ze bije szybko to jeszcze się nakręcam bo przypomina mi się noc kiedy przyjechala karetka bo myslalam ze serce mi wyskoczy. Cieszę się że mam Twoje nagranie bo towarzyszy mi ono często w nocy jak się obudzę. Mam nadzieję że kiedyś uda mi się opanować ten lęk. Muszę wspomnieć że za Twoja radą biegam codziennie i zaczęłam w nocy wreszcie spać. Muszę jeszcze opanować czarne myśli w dzień i odwracanie ich szczególnie gdy obudzę się w nocy. Pozdrawiam

08/04/22 12:30

Cześć! Gratulacje za konsekwencje w działaniu.To jest właśnie klucz do wyleczenia nerwicy na dobre. Skoro już teraz widać postęp to pomyśl co będzie za jakiś czas! Też mnie nękały te palpitacje serca w nocy i strasznie się ich bałam. Dziś już wiem, że to tylko nadmiar adrenaliny i nie jest groźny natomiast wtedy nie było mi do śmiechu. Dosłownie zasypiałam z myślą, że to pewnie mój ostatni dzień życia. Jak Ci się przytrafiają te napady w nocy to spróbuj wstać i je rozchodzić. Przygotuj sobie jakieś wciągające zajęcie, które odwróci Twoją uwagę na ten najbardziej kryzysowy moment. Ja wstawałam i ćwiczyłam z ciężarkami 36 minutowy program z Divina (to taka angielska Chodakowska). To na prawdę odciągało moją uwagę i czułam się lepiej. Potem szłam dalej spać. Możesz spróbować odciągnąć uwagę czymś innym, cokolwiek działa akurat na ciebie: gdy logiczne, sudoku, może akurat lubisz łamigłówki i spodobałby Ci się zeszyt ćwiczeń Mensa? Fajnie, że moje nagranie pomaga. To cudowne uczucie wiedzieć, że ktoś ma wsparcie jakiego ja nie miałam. I do tego ja je stworzyłam <3

09/04/22 18:37

Jak poradzić sobie z objawami somatycznymi ? W ciąży nerwica się uspokoiła mam cudna 11 miesięczną córeczkę a ja zamiast się cieszyć to ciągle się zastanawiam kiedy trafię do szpitala boli mnie prawie wszystko po kolei tyle już wyników dobrych. Przed ciążą miałam silna nerwicę lękowa. Nie chce wracać do leków . Objawy są straszne. Od ciśnienia po mrowienia bóle brzucha mięśni i wszystko co się da.

10/04/22 12:13